Diyet Koçluğu

Home / Diyet Koçluğu

“Geleneksel” kalori hesaplı diyet şekillerinden farklı olarak, kibrit kutusu büyüklüğündeki peynir ve 3-4 adetlik zeytinlerle değil, günde 4 öğün yüksek değerde, toplamda düşük kalorili beslenerek yağ kaybı sağlanır.

Kişiye özel kilo kontrol programı belirlenirken aşağıdaki kriterler dikkate alınır:

  • Genel fiziksel veriler (kg, boy, yaş..),
  • Sağlık durumu, problemleri,
  • Aktivite seviyesi, egzersiz sıklığı,
  • Yaşam şekli, ev/çalışma hayatı, seyahat temposu,
  • Daha önceki diyet girişimleri ve sonuçları,
  • Motivasyonu,
  • Bütçesi.

Kilo verme hızı, kişinin ihtiyacı doğrultusunda belirlenir. Yani 3-5 kg fazlalık var ise uygulanan diyet daha yumuşak olacaktır. 10 kg ve üzeri fazlalıklarda uygulanan diyet biraz daha farklı olacaktır. Yüksek kilo fazlalığı durumlarında uygulanan Kilo Kontrol Programı ile önce kısa zaman içinde hızlı ve kalıcı kilo kaybı/incelme hedeflenir ve sağlanır, ardından sağlıklı beslenme planına uygun, kontrollü kilo verme sürdürülür. Çünkü bilinenin aksine, doğru bir diyet programı ile sağlıklı olarak sağlanmış hızlı kilo kayıplarının uzun vadeli kilo kontrolünde de daha başarılı olduğu bilimsel olarak görülmüştür.
Diyet döneminin aslında bir “eksik beslenme” dönemi olmasının bilinci ile gerekli durumlarda, mikro vitamin ve mineral desteği ile metabolizmanın faaliyeti eksiksiz sürdürmesi sağlanır.

Tüm bilimsel doğruların dışında, diyetlerin başarısında, en az diyet programının doğruluğu kadar önemli diğer bir konu da motivasyondur. Çünkü program ne kadar başarılı olursa olsun, diyeti uygulayan kişi, uyumda sorun yaşıyorsa, motivasyonunu kaybediyorsa, o diyet başarısız olmaya mahkumdur. Bu durumun bilinci ile, Diyet ve Egzersiz, danışanının motivasyonu en üst seviyede tutması için özen gösterir, danışan kişi ile telefon, mesaj, whatsapp yolu ile yakın iletişimde kalır, koçluk yapar.

Aylık yapılan diyet danışmanlığımız, 3-4 ‘er günlük beslenme programlarından oluşmakta ve kişinin, bedenin verdiği cevaplara göre düzenlenerek devam etmektedir.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3780395/